Modifiye Atmosferde Paketleme Nedir? (MAP)

Modifiye Atmosferde Paketleme Nedir? (MAP)

Hava gıda ürünlerinin oksidatif bozulmasına, gıda ürünlerinde bakteri ve küf üretmesine neden olur? Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP), gıda ürünlerinin koruyucu gaz veya gaz karışımlarından oluşan atmosfer içinde paketlenmesidir. Gazlar gıda ürününde oksidatif bozulmayı, bakteri ve küf üremesini geciktirerek, ürünün raf ömrünü uzatır. Güvenli ve Kaliteli olmasını sağlar.

MAP Avantajları :

  1. Gıda Ürünleri için daha uzun (Havaya kıyasla 2-5 kat fazla) raf ömrü sağlar.
  2. Gıda ürünlerinde daha az koruyucu katkı maddeleri kullanımına olanak tanır.
  3. Tüketiciye hazır dilimlenmiş ürün sunma imkanı sağlar.

MAP Gazları :

  • (E290) Karbon dioksit, bakteri ve küf üremesini yavaşlatır, buna mukabil gıda ürünü içinde (özellikle yağda) çözünür.
  • (E941) Azot, inört bir gazdır. Ortam havasını uzaklaştırmak için dolgu gazı olarak kullanılır.
  • (E948) Oksijen, yağları okside eder. Aerobik bakteri ve küflerin gelişmesini teşvik eder buna mukabil kırmızı ette renk değişimini (kararma) ve aerobik bakterilerin gelişimini yavaşlatır.

MAP’ın esas amacı gıda ürünün ambalajı içinde oksijensiz, buna mukabil bakteri ve küf üremesini yavaşlatan karbondioksitli bir atmosfer oluşturmaktır. Bu nedenle, MAP’da kullanılan koruyucu gazlar genellikle azot ve karbondioksit gazlarının karışımından oluşmaktadır.

Her gıda ürünü için ayrı ayrı gaz kompozisyonu vardır. Gazlar önceden karıştırılmış olarak çelik tüpler içinde gıda paketleme makinasına verilir. Veya gıda paketleme makinası gazları ayrı çelik tüplerden alarak karıştırır. Veya gıda üretimi yapılan mahalde bulunan tanklar içinde depolanmış sıvılaştırılmış gazlardan koruyucu gıda gazları hazırlanır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp
Soru sorabilirsiniz.
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?